poniedziałek, 5 lipca 2010

Lato w mieście

Lato zawitało do naszego miasta na dobre. W oczekiwaniu na upragniony urlop albo jeśli ktoś w tej chwili nie może sobie na niego pozwolić przygotowaliśmy szereg propozycji jak spędzić wolny czas.

Wiele Warszawskich organizacji oraz miejsc skrzyknęło się aby umilić nam drugi tydzień lipca i zorganizowało warte zauważenia Święto Warszawy wobec którego nie można przejść niezauważenie. W dniach 5-10 lipca czeka nas wiele atrakcji. Więcej szczegółów na WRSZW.pl


W między czasie można wybrać się również na odbywający się już po raz osiemnasty Międzynarodowy Festiwal „Sztuka Ulicy”. Jak zawsze na tym największym święcie sztuki otwartej zagoszczą spektakle teatralne, teatry tańca, widowiska teatralno-cyrkowe, instalacje, i pokazy kina nocnego. Na tegorocznej edycji festiwalu zagoszczą artyści z Polski i wielu stron świata. Wszystkie wydarzenia mają charakter otwarty i bezpłatny. Szczegółowy opis wszystkich wydarzeń festiwalu na stronie www.sztukaulicy.pl


Tak więc kulturalnie w Warszawie każdy w najbliższym czasie powinien znaleźć coś dla siebie. Sprzyjająca pogoda zachęca jednak do skorzystania z niej.

Miłośników ruchu na świeżym powietrzu zachęcamy spróbowania swoich sił w spływie kajakiem po Wiśle za darmo. Bezpłatne spływy kajakowe organizuje od tego weekendu aż do 25 lipca Fundacja Promocji Rekreacji "KiM".
Uczestnicy spotykają się w soboty i niedziele o godz. 8.45 przy ul. Zaruskiego (Port Czerniakowski) pod estakadą trasy Łazienkowskiej. Po krótkim szkoleniu wypłyną na Wisłę i będą mogli podziwiać mosty i porty Warszawy. Na wysokości Bielan przewidziany jest krótki odpoczynek na jednej z łach. Potem można będzie prześluzować się do Kanału Żerańskiego (opłata 4 zł). Spływy będą się kończyć ok. 15 w porcie Faelbetu koło Ośrodka Sportów Wspinaczkowych "Dwie Wieże" przy ul. Marywilskiej 42e. Zainteresowani powinni wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.fundacjakim.pl

Następną propozycją aktywnego miejskiego wypoczynku jest wycieczka po Warszawie mniej znanej a dokładnie wycieczka rowerowa szlakiem skarpy wiślanej. Celem przejażdżki jest uświadomienie ich uczestnikom jakie znaczenie dla historii, wyglądu i rozplanowania Warszawy ma położenie miasta na skraju skarpy. Wycieczki rowerowe startują z pl. Teatralnego w Sobotę o godz - 10:00 (Skarpa część północna), 14:00 (Skarpa część południowa).

Nie czekając na weekend można wybrać się na rower już w najbliższy wtorek (6.07) o 18.00 spod “5-10-15” (Mokotowska 73) aby uczestniczyć wraz z grupą artystyczną vlepvnet w pierwszym etapie tour de varsovie - czyli rowerowa jazda śladami warszawskiej aktywności ulicznej.


Po wszelkich aktywnościach na świeżym powietrzu aby jeszcze bardziej poczuć wakacyjny klimat w mieście zapraszamy na plażę nad Wisłą. Tony piasku, boisko do piłki plażowej, dwa grille do dyspozycji warszawiaków oraz wypożyczalnia leżaków i piłek - od soboty zaczęła działać plaża na Saskiej Kępie.

Plaża została wkomponowana w dzikie otoczenie brzegu Wisły przy ul. Wał Miedzeszyński, na wysokości ul. Krynicznej. Jedna trzecia plaży została zaplanowania jako naturalne "zatoczki" porośnięte niską roślinnością trawiastą, wkomponowane między istniejące krzewy i drzewa. Pozostała część została wykonana jako plaża piaszczysta. Porządek na plaży będzie utrzymywać Służba Brzegowa, a leżaki i piłki oraz opiekę nad plażą i ogólnodostępnymi grillami zapewni Międzyszkolny Ośrodek Sportowy nr 2.

Do plaży dobija bezpłatny prom z Przyczółka Czerniakowskiego, a od strony Pragi można dojść przejściem podziemnym przy ul. Krynicznej.

W kolejne weekendy lipca planowane jest udostępnianie warszawiakom dwóch kolejnych plaż: przy Zamku Królewskim (od soboty, 10 lipca) oraz przy Stadionie Narodowym (od soboty, 17 lipca). To kontynuacja działań Zarządu Mienia m.st. Warszawy, mających zachęcić warszawiaków do odkrycia Wisły na nowo.

Miejsce wykonania plaży nie jest przypadkowe. To tutaj, w latach 70. XX wieku, istniała plaża, na której można było spotkać rzesze plażujących warszawiaków. Pomimo zaniedbania przez kolejnych kilkanaście lat miejsce to nadal było wykorzystywane jako miejsce wypoczynku i plażowania.
Plaża jest jednocześnie przystankiem promu Tramwajów Wodnych. Wszystkie przystanki promowe są systematycznie pielęgnowane przez Służbę Brzegową. Są też oznakowane.

Niedzielne leniwe popołudnie proponujemy natomiast spędzić w Ogrodzie Krasińskich. Jak zachęcają nas organizatorzy będziemy mogli razem poleżeć na leżakach czy poduszkach, ale również porozmawiać o zdrowym stylu życia czy poćwiczyć jogę. Pokażemy dzieciom, jak dużo życia jest w parku, jeżeli lepiej się mu przyjrzymy. Zwyczajnie i bez zobowiązań poleniuchujemy. Więcej informacji: www.marsznatrawe.blogspot.com


autor: Pietrah

3 komentarze:

 1. To ja polecam jeszcze to :) byłem na wycieczce do Serocka, genialna sprawa :)
  http://www.um.warszawa.pl/wydarzenia/statkiempowisle/1.php

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja polecam takie kajaki:

  http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,95190,8168386,Znudzilo_ci_sie_opalanie_i_kapanie__Wypozycz_kajak_.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe propozycje miejsc, każdy znajdzie dla siebie coś miłego . Wystarczy zebrać grupę przyjaciół, wybrać odpowiedni hotel i można ruszać na dłuższe zwiedzanie stolicy. W taki sposób spędziłam poprzednie wakacje i jestem z nich bardzo zadowolona:)

  OdpowiedzUsuń