czwartek, 31 marca 2016

Pobyt w Warszawie – zwiedzanie Pragi-Południe

Warszawa to nie tylko Stare Miasto, Łazienki Królewskie czy Pałac Kultury i Nauki. Inne dzielnice miasta stołecznego również mają wiele do zaoferowania. Może warto wyjść poza schemat i zobaczyć coś nowego? Zapraszamy na drugi brzeg Wisły!

Praga-Południe
Dzielnica została nazwana Pragą-Południe w okresie PRL. Jednak termin ten został użyty już dużo wcześniej, bo w 1928 roku. Wówczas Pragą-Południe nazwano okręg starostwa grodzkiego Warszawa Praga. Granice obecnej Pragi-Południe obejmują tereny, na których znajdowały się takie średniowieczne osady i wsie jak: Grochów, Kamionek, Gocław, Kawęczyn.

Rogatki Grochowskie
Rogatki Grochowskie wyznaczają historyczną granicę między Grochowem a Pragą. Znajdują się przy skrzyżowaniu trzech ulic: Grochowskiej, Lubelskiej oraz Zamoyskiego. Stoją tam dwa pawilony – jeden był posterunkiem policyjnego dozorcy, a w drugim mieścił się urząd poborcy. Obydwa budynki charakteryzują się wgłębionymi portykami zwieńczonymi tympanonem, które są podtrzymywane przez kolumny w stylu jońskim. Na budynkach można dostrzec militarno-antyczne płaskorzeźby.

Park Skaryszewski im. I. J. Paderewskiego
Park Skaryszewski został wpisany do rejestru zabytków w 1973 roku. Jego powierzchnia wynosi 58 ha. Miał pełnić funkcję ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego. Znajdujące się tam uliczki są dostosowane do ruchu pojazdami konnymi. Park posiada wiele sztucznych jeziorek, znajduje się w nim również rozarium i sztuczny wodospad. W kompleksie można zobaczyć aż 280 gatunków drzew oraz krzewów.

Park im. płk. J. Szypowskiego „Leśnika” i Dworek Grochowski
Park oraz dworek, będący podmiejską rezydencją księcia Michała Poniatowskiego, powstał ok. 1780 roku. Na początku XX w. w Dworku Grochowskim mieściła się szkoła, następnie sierociniec. W czasie II wojny światowej budynek mocno ucierpiał, jednak został odrestaurowany. Obecnie mieści się w nim Państwowa Szkoła Muzyczna. Jako ciekawostkę można dodać, że akcja sztuki „Warszawianka” Stanisława Wyspiańskiego toczyła się właśnie w Dworku Grochowskim.

Rezerwat przyrody Olszynka Grochowska
Ten rezerwat przyrodniczo-historyczny powołano w 1983 roku. Jego powierzchnia obejmuje ponad 56 ha. Na jego terenie – podczas powstania listopadowego w 1831 roku - miała miejsce najkrwawsza bitwa: poległo wówczas ponad 16 tysięcy żołnierzy armii carskiej i armii Królestwa Polskiego. Ich pamięć upamiętnia Pomnik Bitwy Grochowskiej.

Po intensywnym zwiedzaniu należy odpocząć
Będąc w Warszawie, warto oczywiście zobaczyć wiele innych ciekawych miejsc. Jednak nie zwiedzimy wszystkiego w kilka godzin. Warszawa jest miastem z bogatą historią, która nie ogranicza się jedynie do II wojny światowej. „Bez względu na to, czy planujesz poznać historię stolicy Polski, czy przyjeżdżasz do niej w celach rozrywkowych lub zawodowych, musisz wybrać miejsce, w którym spędzisz noc czy nawet kilka nocy. W Warszawie bez problemu znajdziesz hotel, który spełni twoje wymagania – czy to lokalizacyjne, czy też finansowe” – informuje pracownik hotelu Best Western Felix.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz