środa, 21 lipca 2010

Emma Pak vs Poka Poka

Jak pewnie wielu z Was, stałych bywalców różnych miejsc w Warszawie zauważyło żę na mieście pojawiły się nowe koperty podobne do Emma Pak'ów zwane Poka Poka. Kilka słów wyjaśnienia i przybliżenia tematu dla osób które jakimś trafem jeszcze nie miały okazji się z tym spotkać.

EMMA PAK (Przewodnik Aktywności Kulturalnej) to innowacyjne medium miejskie powstałe z początkiem października 2007 roku w Warszawie. Idea EMMA PAK polega na gromadzeniu w papierowej (na początku w foliowej) kopercie selekcji ulotek, imprez, koncertów, wystaw oraz programów instytucji kulturalnych. Do każdego wydania dołączany jest unikalny plakat tworzony specjalnie przez wybranych artystów a do tego również naklejki jak i przypinki.

EMMA PAK jest dystrybuowany bezpłatnie, co miesiąc w ilości 20.000 egzemplarzy. Innowacyjny jest sposób jego dystrybucji. Oprócz tradycyjnej dystrybucji (tzw. dziennej) ze specjalnie przygotowanych stojaków, rozmieszczonych w strategicznych miejscach Warszawy, prowadzą tzw. dystrybucję nocną! Wówczas EMMA PAK trafia prosto do Waszych rąk przy wyjściu z wybranych ważniejszych wydarzeń kulturalnych w Warszawie. 3 razy w tygodniu pojawiają się przy wyjściu z kin, koncertów, wernisaży wystaw, festiwali, natomiast w trakcie weekendu (piątek i sobota) dostaniecie EMMA PAK przy wyjściu z najlepszych imprez w mieście. Stale aktualizowana lista tych miejsc jest na stronie internetowej: http://www.emmapak.eu.


Natomiast Bezpłatna Kulturalna Koperta POKA POKA jest nowym projektem Agencji Reklamowej Art World™ zapewniającym innowacyjny system kolportażu informacji na temat wydarzeń kulturalnych i artystycznych odbywających się na terenie Krakowa, teraz także i Warszawy a niebawem i w innych większych miastach w Polsce. "Zbyt często w kinach, teatrach, klubach i pubach znajdujemy nieuporządkowane ulotki z nieczytelnymi informacjami. Niewtajemniczonemu miłośnikowi wydarzeń kulturalno-rozrywkowych trudno ocenić ich jakość i wybrać miejsce, w którym warto spędzić wieczór." - wyjaśnia Poka Poka.

W Kulturalnej Kopercie kryje się Kalendarz najważniejszych wydarzeń kulturalnych i artystycznych w mieście. Oprócz Kalendarza znajdziecie tam foldery oraz ulotki informacyjne instytucji kultury, a także zapowiedzi najciekawszych wydarzeń klubowych. Co miesiąc w kopertach będziecie mogli znaleźć dizajnerskie gadżety i przypinki. Gwarancją jakości POKA POKA są prace najważniejszych według nas polskich artystów. Pierwszy numer POKA POKA ukazał się w kwietniu 2010 i mógł poszczycić się okładką i kalendarzem autorstwa Marcina Maciejowskiego.

Promowane wydarzenia są starannie wyselekcjonowane pod kątem poziomu artystycznego i konkurencyjności w danym dniu. Każdego tygodnia Agencja zamierza dystrybuować po 2500 kopert w najciekawszych miejscach na kulturalnej mapie Krakowa i Warszawy.

„Pomysł POKA POKA jest przykładem działalności Korporacji Art World™, której celem jest zjednoczenie sztuki z reklamą. Połączyliśmy zatem dwa elementy: bardzo skuteczną promocję i wydarzenia kulturalne na wysokim poziomie. Celem POKA POKA, na który zwracamy uwagę, jest możliwość kolekcjonowania ciekawych ulotek oraz kopert wykorzystujących rysunki i obrazy najciekawszych polskich artystów. Naszym odbiorcom proponujemy wydarzenia rekomendowane przez specjalistów ze świata sztuki i kultury” – mówi twórca projektu, Rahim Blak.

W ramach projektu POKA POKA Kulturalna Koperta została także uruchomiona strona internetowa www.pokapoka.info.pl. Jest ona wirtualną wersją informatora kulturalnego, wzbogaconą o relacje z najciekawszych wydarzeń, instytucji oraz modnych miejsc.

W takich miastach jak Kraków, Katowice, zakopane czy Wrocław wydawane są jeszcze koperty zwane Don' Panic®. To unikalna graficznie kwadratowa paczka, nośnik informacji kulturalno-rozrywkowych, kierowanych do aktywnych młodych ludzi. Paczka i jej nieodłączny element - Don't Panic Poster® są kultową i rozpoznawalną marką na całym świecie. Don't Panic® wyróżnia się promowaniem sztuki niezależnej - design Paczki jak i Poster jest powierzchnia, na której można zaistnieć. Don't Panic® jest światowym pionierem komunikacji między kulturą undergroundu a kulturą wysoką.

Nowa paczka co 2 tygodnie - 10, 000 gorących sztuk miesięcznie - w najgorętszych miejscach w całej Polsce!
Więcej info: dontpaniconline.pl

Przedsięwzięcia są godne zauważenia i polecenia. Papierowa koperta gdzie możemy znaleźć informacje o zbliżających się imprezach a do tego kilka fajnych naklejek które np. mogą ozdobić naszą obudowę od laptopa albo lodówkę, a to wszystko upakowane w papierową przyjazną środowisku kopertę jest myślę dobrym pomysłem. Lepsze to niż sterta walących się pod nogami w wejściu klubu ulotek albo ulotkowicze spotykani w Krakowie i wciskający co krok ulotkę do innego miejsca przez co przejście przez uliczki wokół rynku w Krakowie wydłuża się znacznie. Poza tym dodawany plakat, raz bardziej udany raz mniej oprócz tego że daje możliwość wyżycia się artystycznie i pokazania miejskim artystom, jest atrakcyjnym dodatkiem całej paczki nadającej niepowtarzalny charakter danemu wydaniu oprócz oczywiście okładki która też za każdym razem jest zaprojektowana przez inną osobę.

Osobiście przyzwyczaiłem się już do Emma Pak ale cieszę się że pojawiła się również i Poka Poka i na wieść o niej wybrałem się po pierwszy egzemplarz w Warszawie. Konkurencja jak wiadomo jest z korzyścią dla odbiorcy danego produktu i tak jest i tym razem. Jak widać po akcjach przeprowadzanych na Facebookowych Fanpage'ach oba wydawnictwa mocno działają w kierunku promocji i rozrastania się na kolejne większe miasta w Polsce. Pozostaje życzyć powodzenia i przede wszystkim zdrowej rywalizacji! Niech żyje kultura!

Na koniec ciekaw jestem i dlatego pytam; którą pakę zabierzesz miejski aktywisto ze sobą do domu?

autor: Pietrah

16 komentarzy:

 1. www.pokapoka.info.pl - nie działa :(

  OdpowiedzUsuń
 2. jak nie działa jak działa :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Były chwilowe utrudnienia z ładowaniem strony www.pokapoka.info.pl. W tej chwili strona działa już poprawnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. mi tam się Poka Poka tesh podoba

  OdpowiedzUsuń
 5. a podobno to jedno do drugiego :) ale widze ze poka przeprowadza niezla ofensywe na ze Emmowana Warszawę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. ja wolę don't panic, zawsze mają mega gadżety!

  OdpowiedzUsuń
 7. szkoda że dont panic nie ma w Wawie

  OdpowiedzUsuń
 8. bardzo podoba mi się idea POKA, czekam na kolejne miasta

  OdpowiedzUsuń
 9. POKA POKA to unikat! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. żądamy DON'T PANIC w wawie, halo!

  OdpowiedzUsuń
 11. POKA POKA już od 1. grudnia w Trójmieście!

  OdpowiedzUsuń
 12. miałem w łapkach i to i to ale jednak wybieram POKĘ:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Wybieram Poka Poka, za wnętrze....

  OdpowiedzUsuń