czwartek, 24 listopada 2016

Spektakle teatralne na które warto się wybrać

W ostatnim czasie wokół polskiego teatru pojawiło się wiele kontrowersji. Po objęciu władzy przez nowy rząd, doszło do zrozumiałych i normalnych w takich sytuacjach zmian na najważniejszych stanowiskach we wszystkich aspektach funkcjonowania przestrzeni publicznej. Niestety wiele ze zmian wprost uderzyło nie tylko w funkcjonowanie samych teatrów od strony organizacyjnej, ale także w pracę aktorów i reżyserów od strony typowo artystycznej.

W najtrudniejszej sytuacji stanęły oczywiście wszystkie publiczne teatry, czy też teatry państwowe albo narodowe – bez względu na nazwę, chodzi o sieć teatrów w całym kraju, które są od zawsze mocno wspierane finansowo przez państwo, ale też od niepamiętnych czasów ich spektakle stały na najwyższym artystycznie poziomie.

Reżyserzy, pisarze, scenografowie, muzycy i aktorzy biorący w nich udział mieli jednak pełną swobodę wyrazu i ekspresji, która w ostatnim czasie została im zabrana w zamian za możliwość korzystania z przywilejów finansowania sztuki centralnej. Szczególnie spektakle teatralne zaangażowane tak jak niegdyś Dziady, a dzisiaj chociażby Golgota, stały się przedmiotem politycznej walki, w efekcie czego ogromna część dotychczasowych widzów teatralnych po prostu przestaje przychodzić na sztuki lub bojkotuje razem z aktorami działania nowych władz teatralnych. Dzieje się tak oczywiście głównie w teatrach, które są finansowane przez państwo, a więc mogą być zarządzane politycznie. Podobnych problemów nie mają coraz liczniejsze i lepiej zorganizowane prywatne teatry, za których funkcjonowanie odpowiadają przede wszystkim doświadczeni aktorzy, którzy w ten sposób chcą spełnić swoją aktorską misję dając ludziom niezależny teatr, chociaż czasem za cenę nieco droższego biletu.

Sukcesy prywatnych teatrów
Prywatne teatry to koncepcja już bardzo stara, ale w Polsce odnosząca sukcesy stosunkowo od niedługiego czasu. Pani Krystyna Janda posiada własny teatr, w którym regularnie gości najwybitniejszych aktorów młodego i starszego pokolenia, ale co równie istotne – sama także zaangażowana jest bardzo mocno w reżyserowanie spektakli, ich przygotowanie w każdym najmniejszym aspekcie. Sama wybiera dzieła, które powinny trafić na afisz i zapowiada nowych wykonawców w trakcie najważniejszych pokazów każdego wieczora. Nie inaczej jest w teatrze Pana Żebrowskiego, który na sceny swojego teatru wpuszcza także znanych z telewizji celebrytów, rzadko kojarzonych z pracą typowo aktorską. Chociażby Kuba Wojewódzki miał swoje aktorskie debiuty w Siódmym Piętrze i razem z innymi gwiazdami świata showbiznesu również on przyczynił się do popularyzacji spektakli teatralnych wśród zwyczajnych ludzi, do tej pory raczej niezainteresowanych taką formą rozrywki.

Wiele z takich teatrów nie ogranicza się oczywiście do występowania we własnych czterech ścianach i spora część z nich po wyczerpaniu potencjału we własnym mieście rozpoczyna objazdowe pokazy w najważniejszych miastach kraju. W ten sposób publiczność z innych miast ma możliwość przyjrzenia się, jak teatr robią aktorzy czy reżyserzy często kojarzeni przez nich z wielkiego ekranu albo przynajmniej popularnych seriali telewizyjnych. Możliwość obcowania z ich surowym i prawdziwym kunsztem aktorskim z odległości kilku metrów i teatralnych desek, wart jest dla miłośników każdych pieniędzy.

Portal FilmyiTeatr.pl pomógł nam przy pisaniu tego artykułu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz