środa, 2 grudnia 2009

Przewodniki po cukierniach do zdobycia


Kto założył pierwszą kawiarnię w Warszawie, od kogo stołeczni cukiernicy uczyli się rzemiosła, gdzie po wojnie znajdowała się kawiarnia Mieczysława Fogga?

Co stało się z prywatnymi kawiarniami w latach 50., dlaczego nowe ciastko warszawskie nazywa się zygmuntówka i skąd popularność szwajcarskich piekarni i cukierni właśnie w Warszawie? – odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziemy w nowym przewodniku „Słodka Warszawa” autorstwa Magdaleny Stopy.

Wydawnictwo przygotowane przez stołeczny ratusz to 80 bogato ilustrowanych stron opisujących historię warszawskich kawiarni i cukierni. A jest o czym pisać, bowiem pierwsza stołeczna kawiarnia powstała 285 lat temu! Dziś kawiarnie przeżywają renesans. Warto poznać ich dzieje.

Uwaga! Przewodniki można otrzymać za darmo. 285 egzemplarzy „Słodkiej Warszawy” Biuro Promocji zobowiązało się przesłać zainteresowanym osobom, które na adres slodka@um.warszawa.pl wyślą mail ze swoimi pełnymi danymi adresowymi.

– Decyduje kolejność zgłoszeń. Wysyłka książki nastąpi w terminie do 30 dni od daty zgłoszenia – zapowiada wiceszef Biura Promocji Andrzej Mańkowski. – Okazją do zaoferowania takiego prezentu miłośnikom słodkości były obchodzone w tym tygodniu imieniny Zygmunta, a więc i nowego ciacha – zygmuntówki.

http://www.zw.com.pl/artykul/402848_Przewodniki_po_cukierniach_do_zdobycia.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz