środa, 2 grudnia 2009

Akcja w BUW-ie: Weź tyle książek, ile potrafisz unieść


Kupujesz bilet (normalny za 30 zł) i dostajesz torbę z Ikei, którą możesz w całości wypełnić książkami. Akcja trwa od 30.11 do 23.12.2009.

Nazwa przedsięwzięcia pochodzi z powieści Carlosa Ruiza Zafona pt. "Cień wiatru", w której Cmentarz Zapomnianych Książek to ukryte miejsce w centrum średniowiecznej części Barcelony, gdzie znajdują schronienie stare książki, zakurzone i przeklęte. W Warszawie miejsce spoczynku 30 tysięcy książek znajduje się na poziomie -1 Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Akcja w BUW-ie to odpowiedź warszawskich antykwariuszy na tragiczną sytuację na rynku książki i coraz słabsze czytelnictwo.

Można przynieść swoje książki. Dziesięć tomów upoważnia do ulgowego biletu. Akcja potrwa do 23 grudnia. W portalu społecznościowym Facebook udział zadeklarowało blisko 6,5 tys. osób. Co poniedziałek będzie dowożona świeżą partia książek, żeby każdy miał szansę.

- Problemem jest ciężar. Książki trzeba jeszcze gdzieś donieść - ostrzega Waldemar Szatanek. Ale jedną torbę zapełniać może kilka osób, wówczas każda dodatkowa płaci tylko pięć zł. Na swojej stronie internetowej (www.przeczytaneksiazki.pl) antykwariusze piszą: "Z powodów organizacyjnych, kwestii kosztów lokalu, transportu itp. niestety nie udało się zorganizować całkowicie darmowego rozdawania książek. Szczególnie że dla tego typu imprezy trudno znaleźć sponsorów, a i Urząd Miasta nie był zainteresowany pomocą w stworzeniu takiego miejsca".

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz