piątek, 27 lipca 2018

W stylu włoskim czy amerykańskim? Jaką pizzę kocha Warszawa?


Centrum Warszawy to miejsce, w którym na każdym kroku można zjeść pizzę. Kolejne pizzerie wyrastają tu jak grzyby po deszczu, a oferty poszczególnych lokali są coraz bardziej atrakcyjne. Choć gastronomiczna mapa Warszawa zmienia się z każdym miesiącem, pizza zajmuje ważne i nienaruszalne miejsce w przestrzeni stolicy. Wszystko to dlatego, że Polacy uwielbiają ten pochodzący ze słonecznej Italii przysmak i nie wyobrażają sobie spotkania z bliskimi czy szybkiego lunchu bez kawałka ulubionego placka. Popularne są zarówno pizze w stylu włoskim, jak i te przygotowywane po amerykańsku. Które bardziej odpowiadają gustowi warszawian?

Włoskie specjały

Pizzerie w stylu włoskim to najbardziej tradycyjne lokale, jakie powstały w stolicy w drugiej połowie XX wieku. Centrum Warszawy jest bez wątpienia miejscem, w którym można zjeść pyszną pizzę w południowym stylu. Cienkie ciasto posmarowane smakowitym sosem pomidorowym, najlepszy ser i świeże zioła to to, co sprawiło, że Polacy zakochali się w pizzy od pierwszego wejrzenia. Obecnie w wielu warszawskich lokalach można spróbować pizzy, która jest dostosowany do potrzeb naszych czasów. Właśnie dlatego bez większego problemu zamówimy w stolicy włoską pizzę na cieście bezglutenowym. Z łatwością znajdziemy też miejsca, w których serwują wegański wariant przysmaku z Italii. Warszawianie kochają także innowacje, dlatego pizza z najróżniejszymi dodatkami (nawet ta na słodko!) to chleb powszedni stołecznych restauracji. Dużą popularnością cieszą się także lokale, które nie tylko serwują pizzę, ale proponują swoim klientom także wypieki w stylu włoskim. Znajdziemy w nich chleby, bułki czy foccaccie, które pozwolą nam przenieść się na moment do południowej części kontynentu.

 

Amerykańskie tradycje

Stolica to pierwsze miejsce w Polsce, w którym można było zjeść amerykańską pizzę. Warszawa znalazła się bowiem w kręgu zainteresowań inwestorów marki Domino’s pizza i właśnie dlatego powstała tu pierwsza pizzeria wypiekająca placki na grubym cieście uwielbiane za oceanem. Z czasem ten typ pizzy wpisał się na dobre w gastronomiczną mapę stolicy. Nawet dziś, gdy moda na cienkie, zdrowe placki trwa, wiele osób z przyjemnością zagląda do lokali w centrum Warszawy, która pizza jest inna niż we włoskich restauracjach. Puszyste ciasto, mocno pomidorowy sos i ciągnąca się mozarella do kwintesencja placków po amerykańsku. Domino’s pizza to z kolei najbardziej znany lokal serwujący takie specjały. Wieloletnia praktyka i dbałość o szczegóły sprawiają, że warszawianie ufają tej marce i z roku na rok coraz chętniej wybierają ich nowe kompozycje. Pizza w stylu amerykańskim to również jedno z najbardziej popularnych dań imprezowych w stolicy. Sycąca, pachnąca i smaczna świetnie sprawdza się na domówkach i piknikach.

 

Plenerowa pizza w Warszawie

Jeśli mowa o piknikach, nie sposób nie wspomnieć o rozwijającej się w Warszawie modzie na jedzenie w plenerze. Trend potwierdzają liczne foodtracki i sezonowe knajpki, w których można nie tylko napić się piwa, ale przede wszystkim – dobrze zjeść. Wśród popularnych lokali na kółkach i restauracji pod chmurką nie brak pizzerii. Ulubioną pizzę można kupić podczas spaceru i zjeść w towarzystwie bliskich nad Wisłą lub w parku. Lato sprzyja takim formom spędzania czasu wolnego i coraz więcej osób decyduje się na jedzenie w plenerze. Pizza obok burgerów to najczęściej wybierane danie, po które sięgają spacerujący warszawianie. Ponadto warto dodać, że wiele lokali sprzedaje wyśmienitą pizzę na kawałki, dlatego wiele osób można sięgnąć po nią w drodze do domu lub podczas wielogodzinnego zwiedzania stolicy.

Pizza na dobre zagościła w menu Polaków. Sięgają po nią wszystkie pokolenia i każdy jej rodzaj ma swoich miłośników. W ostatnim czasie w stolicy rośnie moda na pizzę w stylu włoskim, ale równie popularne są lokale oferujące placki w stylu amerykańskim. Dodatkowo jak grzyby po deszczu wyrastają pizzerie pod chmurką, w których można dobrze zjeść i wypić piwo tuż nad Wisłą i w parku – to bez wątpienia jedna z ciekawszych propozycji Warszawy na letnie wypady ze znajomymi.

Pizza trafiła do Polski kilkadziesiąt lat temu i podbiła serca Polaków. Wszelkie statystyki mówią bowiem, że jest najchętniej jedzonym daniem typu fast food w kraju. Warto jednak zwrócić uwagę na zmianę podejścia do pizzy. Od kilku lat ten włoski przysmak nie kojarzy się z szybkim jedzeniem, a coraz bardziej przywodzi na myśl wizytę w luksusowej restauracji. Jaka pizza jest dumą Warszawy?

3 komentarze: