poniedziałek, 19 lutego 2018

Jaka jest różnica pomiędzy Domem a Zakładem Pogrzebowym?

Warszawa jest największym miastem w Polsce, według różnych szacunków liczba mieszkańców stolicy dochodzi do 2 milionów. W związku z tak dużym zagęszczeniem ludności istnieje też największe w Polsce zagęszczenie firm świadczących usługi pogrzebowe w Warszawie i w okolicznych miejscowościach traktowanych jako "sypialnie".

Na potrzeby naszego bloga o postanowiliśmy na przykładzie Warszawy pokazać jaka jest różnica pomiędzy Zakładem a Domem Pogrzebowym. Wielu z naszych czytelników i osób, które na co dzień nie mają styczności z branżą pogrzebową, nie widzi różnicy między nimi i zastanawia się, dlaczego niektóre firmy tak mocno podkreślają fakt prowadzenia domu pogrzebowego?

Prowadzenie przez właściciela Domu Pogrzebowego jest niezwykle nobilitujące. Dom pogrzebowy rożni się od zakładu pogrzebowego posiadanym zapleczem i, co za tym idzie, możliwościami. Każdy dom pogrzebowy posiada własną kaplicę, dostępną tylko dla swoich klientów lub czasem podnajmowaną innym zakładom. Kaplica z prawdziwego zdarzenia daje możliwość zorganizowania nocnego czuwania, modlitwy a czasami - w niektórych przypadkach - pozwala nawet na odprawienie mszy.

Dom pogrzebowy posiada własną chłodnię, w której przechowuje na miejscu, w sposób godny, ciała osób zmarłych. Często przy tego typu obiektach znajduje się pomieszczenie ze stołem sekcyjnym, gdzie standardem jest świadczenie usług tanatokosmetyki i tanatopraksji.

W wyjątkowych przypadkach do dyspozycji największych domów pogrzebowych należy w pełni wyposażona sala prosektoryjna, co umożliwia świadczenie dodatkowych usług m.in. sekcji zwłok. Redakcja w sposób bezstronny postanowiła wyróżnić na terenie Warszawy dwa obiekty, których strony internetowe podamy poniżej.

Domem pogrzebowym z Warszawy, który postanowiliśmy wyróżnić i którego usługi szczerze polecamy jest https://nekropolis.com.pl Wyjątkowość tej firmy sprawia, że posiada ona całą sieć domów pogrzebowych rozlokowanych w Warszawie i okolicznych miejscowościach. Swoją działalność opiera o własne kaplice umiejscowione zawsze w okolicach zakładów, prywatną chłodnię oraz prosektorium. Siedziba zakładu usług pogrzebowych mieści się w Warszawie przy ulicy Gwiaździstej 17. Jest to niewątpliwie najbardziej rozbudowana pod względem posiadanego zaplecza firma świadcząca usługi pogrzebowe na terenie Żoliborza i Bielan.

Kolejny z domów pogrzebowych, o którym wspominamy, znajduje się na terenie warszawskiego Śródmieścia, a jego wyróżnikiem jest posiadanie kaplicy pod wezwaniem Św. Barbary przy ulicy Nowogrodzkiej: https://memento-mori-warszawa.pl Kaplica jest częścią kompleksu parafialnego parafii pod tą sama nazwą. Kaplica Domu Pogrzebowego Memento Mori to jedno z niewielu miejsc w Warszawie zarządzanych przez firmę pogrzebową, gdzie można zorganizować całonocne czuwanie, a nawet odprawić ceremonie pogrzebową - w bardzo uroczystej formie - z księdzem.


Istnieją też przedsiębiorstwa pogrzebowe, które dysponują własnymi salami restauracyjnymi i krematoriami, ale jest to kilkanaście obiektów w Polsce i nie jest to konieczne, aby nosiły one z dumą nazwę Domu Pogrzebowego. Pamiętajmy bowiem, że każdy dom pogrzebowy jest zakładem pogrzebowym, ale nie każdy zakład pogrzebowy jest domem pogrzebowym.

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy artykuł, nie wiedziałem czy się różni zakład od domu pogrzebowego i że są takie różnice miedzy nimi.

    OdpowiedzUsuń