poniedziałek, 5 listopada 2012

Fight Club po Warszawsku czyli Chaos Gold Team

Tym razem redakcja Ważnych miejsc w Warszawie postara się Wam przybliżyć miejsce do którego, w sumie równie dobrze można się wybrać ze znajomymi jak na piwo do pubu z tym że stamtąd będziecie wracać z bólem mięśni zamiast bólu głowy. Jak sam właściciel tego miejsca - Paweł Kaczyński mówi: "Tworzymy miejsce, które mamy ambicję stworzyć coś na wzór Fight Clubu z Bradem Pittem. Miejsce, gdzie można przyjść wyładować skumulowaną energię, gdzie nikt Cię nie ocenia i każdy zaczyna z tego samego pułapu." Witajcie w świecie maty i brazylijskiego jiu-jitsu, witajcie w Chaos Gold Team. W celu przybliżenia Wam tego miejsca, samej dyscypliny oraz jego specyfiki jak i wartości które prezentuje poniżej przedstawiamy Wam wywiad który udało nam się przeprowadzić z twórcą tego miejsca, wcześniej wspomnianym Pawłem Kaczyńskim.

Dlaczego akurat brazylijskie jiu-jitsu (BJJ)?

Odpowiadając na to pytanie jedni skupiają się na efektywności. W pierwszych edycjach UFC (zagraniczny odpowiednik KSW, znacznie większy), gdzie nie było absolutnie żadnych zasad, wygrywał przedstawiciel brazylijskiego jiu-jitsu. Inni mówią o o bezpieczeństwie. Ponieważ w Brazylijskim Jiu-Jitsu nie ma ciosów ani kopnięć, kontuzyjność jest mniejsza i mniej więcej zdolna do kontrolowania. Jeśli chodzi o mnie, najbardziej podoba mi się różnorodność tego sportu. W BJJ istnieją tysiące technik i ich modyfikacji. Każdy może walczyć w różny sposób i nadal być efektywnym. Bez najmniejszego przekłamania mogę powiedzieć, że przez cały czas jaki trenuję, wciąż uczę się nowych technik, które mogę potem wykorzystać w walce.
 
Czym się różni BJJ od innych sztuk walk?

Brazylijskie Jiu-Jitsu to sport walki opierający się na wykorzystaniu dźwigni i duszeń w celu zmuszenia przeciwnika do poddania się. Nie ma kopnięć ani uderzeń. Dąży się do zwarcia, czyli złapania przeciwnika. Dzięki ciągłej kontroli przeciwnika walka jest względnie bezpieczna. Dodatkową różnicą jest fakt, że BJJ jest jedną z bardzo niewielu sztuk walki niepochodzących z Azji.

Jak / kiedy zaczęła się Twoja przygoda z BJJ?

Od małego chciałem trenować sporty walki. Kiedy po 6 latach skończyłem z pływaniem, szukałem czegoś w kierunku sportów kontaktowych. Tata zabrał mnie na judo, ale okazało się, że jestem już za duży i polecił treningi u swoich uczniów, którzy po latach treningów judo zmienili dyscyplinę na Brazylijskie jiu-Jitsu. Tak trafiłem do Macieja i Mariusza Linke, pionierów dyscypliny w Polsce.

Co Ci dają treningi BJJ?

Autorem obrazu jest jeden z zawodników Chaos Gold Team
 - Zbigniew Sikora, którego zainspirowało brazylijskie jiu-jitsu.
Więcej jego prac można obejrzeć na zbigsikora.com
Oczywiście sprawność fizyczna i zadowolenie z tego jak wygląda moje ciało, ale to daje większość sportów uprawianych regularnie. Sporty walki dają też pewność siebie, świadomość, że będzie w stanie obronić siebie, bądź dziewczynę w sytuacji zagrożenia. To czego jednak nie spotkałem w żadnej innej dyscyplinie, to frajda z treningów, walk i radość ciągłego odkrywania. Tak jak powiedziałem wcześniej w BJJ ciągle możesz nauczyć się czegoś nowego i to mi daje największą satysfakcję, gdy uda mi się wymyślić jakąś nową technikę.

Czy to jest sport tylko dla wybranych? Jakie cechy trzeba posiadać aby trenować BJJ? (czy mogą trenować kobiety? dzieci?)

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony nie ma ograniczeń ze względu na płeć czy wiek. W wielu klubach dziewczyny trenują razem z facetami czy maluchami i wszystko jest ok. Nie uważam jednak, że jest to sport dla każdego. Z doświadczenia zauważyłem, że na macie nie odnajdują się konfabulanci, tzw. "życiowi gawędziarze", którzy opowiadają mało wątpliwe historie o tym czego w życiu nie osiągnęli. Na treningach nie ma miejsca na historie, wszystko dzieje się naprawdę. Jeśli przygrywasz, musisz odklepać w matę, dając do zrozumienia, że tym samym się poddajesz. Niektórzy tego nie akceptują, odbierają to jako upokarzające, że oni, "wielkie osobistości" z czymś sobie nie radzą. Podsumowując: zacząć może każdy, ale nie każdy ma dostatecznie silny charakter, żeby wytrwać.

Jakie wartości są najważniejsze dla zawodnika BJJ?

W różnych klubach, różnie to wygląda. W przypadku Gold Teamu mamy bardzo jasno sprecyzowany kodeks moralny. Na najwyższym miejscu stawią on szacunek wobec wszystkich ćwiczących oraz posłuszeństwo wobec trenera. Wierzymy, że każda armia może mieć tylko jednego generała, inaczej popadnie w nieład. Bardzo istotne są dla nas więzi przyjaźni i atmosfera na treningach. W Gold Team brazylijskie jiu-jitsu to nie są tylko dodatkowe zajęcia typu siłownia czy aerobik po godzinach, ale pewien styl życia. Razem jeździmy na zawody, spotykamy się poza matą.

Jak zacząć trenować BJJ?

Najlepiej regularnie :) Z BJJ, jak ze wszystkim innym - najciężej zacząć. Nie wiadomo, który klub wybrać, jak często przychodzić na treningi, czy zacząć z kimś czy samemu. Kiedy już zdecydujemy się klimat, którego klubu odpowiada nam najbardziej, przychodźmy na treningi możliwie najczęściej w początkowym okresie. To pozwoli nam szybciej się zaaklimatyzować, zyskać przewagę techniczną nad innymi nowicjuszami. To, że na początku zakwasy będą łapały, to normalna sprawa. Skutkuje tutaj ta sama zasady co na kaca - klinem kolejne treningi, aż zakwasy przejdą i rzeczywiście rozruszane mijają szybciej.




Więcej o Chaos Gold Team:

http://www.chaosgoldteam.pl

3 komentarze:

  1. Bardzo ciekawa inicjatywa połączenie życia klubowego ze sportem, to może naprawdę chwycić.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uważajcie na liszajca zakaźnego. Można tam złapać niestety.

    OdpowiedzUsuń