sobota, 19 marca 2011

Warszawa Kobiet

Najnowsza książka laureatki Paszportu Polityki Sylwii Chutnik zachęca do innego spojrzenia na Warszawę – przewodnik nie tyle po miejscach, co po kobietach związanych z tym miastem.

W przewodniku znajdują się opisy szczególnie wybitnych bohaterek związanych ze stolicą, dłuższe eseje na ich temat oraz portrety stworzone w nowoczesnej technice.

W "Warszawie Kobiet" znajdziemy wszystko razem: propozycje tras spacerowych, zdjęcia, rysunki i oczywiście portrety kobiet czy miejsc opisanych zadziornym stylem pisarki.

Książka ma formę klasycznego podziału na trasy, tak, aby można było zabrać ją ze sobą i poddać się opowieści o mieście. Autorka jest zawodową przewodniczką po Warszawie. Jest to jednak przede wszystkim zabawa z miastem, „z tym trudnym przypadkiem choroby o nazwie Warszawa. Gdzie „miłość i fascynacja to proces długotrwały, a romantyczne zakochanie się od pierwszego wejrzenia nie wchodzą w grę”.

To trzeba przeczytać. A potem ruszyć na spacer, bo za każdym rogiem może się kryć nieznana kobieca historia.

Sylwia Chutnik, Warszawa kobiet, zdjęcia Anna Grzelewska, ilustracje Agata Nowicka, opracowanie graficzne Anna Niemierko, POLITYKA, Warszawa 2011, s. 432

1 komentarz:

  1. Uwielbiam Warszawskie spacerowniki, " Warszawa Kobiet " na pewno będzie kolejnym w mojej kolekcji.

    OdpowiedzUsuń