czwartek, 16 grudnia 2010

Puszka - Warszawska sztuka publiczna

Tajemnicze trzonowce malowane na murach. Wyblakłe szablony sprzed czternastu lat. Dobrze znane pomniki, na które właściwie nie zwraca się już uwagi. Twórczość zgodna z etosem street artu wywodzącego się z wandalizmu, jak i ta oficjalna, oparta na systemie grantów oraz działaniach animatorów przestrzeni miejskiej. Wszystko to stara się śledzić, fotografować, opisywać i prezentować Puszka, pierwszy vortal warszawskiego street artu i sztuki publicznej.

Prace nad vortalem trwały od lutego. Zespół Puszki organizował m.in. warsztaty z artystami i ekspertami sztuki publicznej oraz wspólne spacery podczas których fotografowano, ale i wspólnie precyzowano założenia portalu, podział na kategorie czy sposób specyfikacji różnych rodzajów obiektów. Oprócz zespołu stałych redaktorów Puszka liczy także na warszawiaków - każdy zainteresowany internauta może "wrzucić sztukę" do Puszki czy to w formie zdjęcia, opisu, podpowiedzi czy po prostu zweryfikować albo uzupełnić poszczególne informacje.

"To główne założenie Puszki - przy najlepszych chęciach nie będziemy w stanie dotrzeć do każdego zakamarka miasta, jak i zdobyć niektórych informacji, np. o autorach prac, które często są jednorazową akcją. Cieszymy się także, że zaczynają odzywać się do nas sami twórcy, podsyłają zdjęcia realizacji i udzielają bezcennych informacji chociażby o dacie powstania czy tytule pracy" - mówi Agata Radzińska.

Sztukę warszawskich ulic możemy przeglądać za pomocą wyszukiwarki filtrującej obiekty na kilka sposobów (rodzaj obiektu, dzielnicę, autora, tytuł). Twórcy Puszki mają wiele planów dotyczących rozwoju vortalu:

"Puszka, mimo że na dzień dzisiejszy prezentuje około 800 prac, jest właściwie pilotażem. Oprócz bieżącego uzupełniania jej zawartości planujemy rozszerzenie kategorii (o chociażby dobrze zaprojektowaną przestrzeń publiczną), przewodniki po tagach czy obiektach upamiętniających, które nie znalazły się na vortalu czy, w przyszłości, dział z projektami z różnych względów niezrealizowanymi" - mówi Ola Litorowicz.

Polecamy wspólne puszkowanie!

Partnerzy projektu: Instytut Badań Przestrzeni Publicznej, Taki Myk Studio, Fundacja Do Dzieła, Festiwal Street Art Doping, Emma Pak, Chłodna 25, Pracownia N22, Urząd Dzielnicy Śródmieście, WizyTUjąca GALERIA, Stowarzyszenie Nasz Norblin

Dofinansowanie: Program "Młodzież w Działaniu"

2 komentarze:

  1. A dosłownie parę dni temu ukazał się taki portal, którego jestem wykonawcą, ale pomysł powstał zupełnie niezależnie.

    http://graffeo.pl/

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki Mariusz za informację, Twój serwis jest warty zauważenia! Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia w rozkręcaniu tego przedsięwzięcia!

    OdpowiedzUsuń