Kolekcjonowanie sztuki to hobby przyjemne, ale wymagające. Zbieranie obrazów czy rzeźb dostarcza wiele emocji, a same przedmioty mają nieocenioną wartość estetyczną i pięknie zdobią dom. Aby jednak czerpać z tego maksymalną przyjemność, trzeba znać kilka zasad. Podstawową metodą nabywania dzieł przez kolekcjonera jest udział w aukcjach, czy to tradycyjnych, czy internetowych, a te drugie stają się coraz bardziej popularne. Jak licytować, by zakończyć aukcję sukcesem?
Licytowanie dzieł może wydawać się zadaniem prostym i przyjemnym, jednak zakup obrazu nie przypomina w niczym poza formą robienia zwyczajnych zakupów na portalach aukcyjnych. W tym wypadku trzeba wykazać się wiedzą i to nie tylko z dziedziny sztuki, ale również aukcyjnych strategii. Nieco innymi zasadami kierują się aukcje internetowe odbywające się w sieci, jednak ogólne prawidła są podobne w każdym wypadku. Jak więc licytować, by być zawsze zadowolonym z wyników?
Zapoznaj się z systemem
Ten krok dotyczy przede wszystkim aukcji internetowych – na początku zapoznaj się z obsługą danej platformy, regulaminem, a przede wszystkim – z ofertą. Jeśli uznasz, że ci odpowiada, załóż konto i przejdź do wyboru interesujących cię dzieł.
Research
Przed aukcją warto dowiedzieć się o wybranych dziełach jak najwięcej, szczególnie w kwestii ich jakości oraz stanu. W przypadku aukcji internetowych nie ma możliwości obejrzenia obiektu na żywo, można jednak poprosić dom aukcyjny o przesłanie dodatkowych zdjęć, które mogą pomóc podjąć ostateczną decyzję. W niektórych domach aukcyjnych przed wydarzeniem organizowane są wystawy, na których można obejrzeć dzieła wystawiane na aukcję – tak wygląda to w Pięknej Gallery w Warszawie.
Cena
Cena, jaką ustala na początek dom aukcyjny, to jedynie estymacja, punkt, od którego rozpoczyna się licytacja. Nie jest to wyznacznik wartości dzieła – cena zależy bowiem przede wszystkim od ilości chętnych, im więcej osób weźmie udział w licytacji, tym cena będzie wyższa. Trzeba również pamiętać o tym, że to nie wszystkie koszty, domy aukcyjne doliczają również swoją prowizję, warto więc sprawdzić to wcześniej.
Limit
Biorąc udział w licytacji, czy to internetowej, czy stacjonarnej, warto ustalić sobie limit kwotowy dla danego dzieła i wziąć pod uwagę zarówno jego wartość dla nas, jak i prowizje domu aukcyjnego. Najważniejsze jednak, by nie kierować się emocjami, a rozwagą i nie walczyć o dzieło, na które nas nie stać.
Zakończenie aukcji
Choć licytację dobrze jest monitorować od początku, to jej koniec jest najbardziej emocjonujący, bo w tym momencie uaktywnia się najwięcej osób. Jeśli uda ci się wygrać, pamiętaj, że jesteś zobowiązany zapłacić zadeklarowaną kwotę – zostaje zawarta umowa i nie można już się wycofać, dlatego najlepiej licytować rozważnie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz